spot_img

Źródełko Młodości już wkrótce odzyska swój blask!

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 3)

Dziś rozpoczął się remont repeckiego Źródełka Młodości. Do końca września w jego otoczeniu pojawi się m.in., nowa nawierzchnia, udrożnione zostanie odwodnienie, naprawione zostaną także murki oporowe.

Ponadto wyremontowane zostaną schody, wymienione ławki i kosze, zaaranżowana zostanie zieleń. Nową nawierzchnię zyska też podejście pod znajdujący się w pobliżu kamień graniczny upamiętniający Traktat Wersalski. Pierwotnie remont miał rozpocząć się w ubiegłym roku, ale do dwóch przetargów nie stanął żaden wykonawca.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 4)

Źródełko znajduje się przy ul. Waliski. Znane jest od „niepamiętnych czasów”, przez lata tarnogórzanie napełniali wodą z niego pojemniki. Kiedy zaczyna się jego sława? Nie wiadomo.  W latach siedemdziesiątych XX w. Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej uporządkowało wylot Źródełka oraz teren wokół niego. W obudowaniu źródła wykorzystano wówczas kamienie graniczne polsko-niemieckiej granicy z okresu międzywojennego, oraz fragmenty kamieniarki rozebranego pałacu Donnersmarcków z Rept.

Na początku XXI w. otoczenie źródełka poddano rewitalizacji, wznosząc nowe zadaszenie oraz ustawiając ławeczki.

Znakomita woda Źródła Młodości wypływała do niedawna z trzech kranów w kształcie lwich głów. Podobno zawiera mało wapnia. Niestety, niedawno wykazano, że woda z niego jest zanieczyszczona i nie nadaje się do picia.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 5)

Get in Touch

spot_imgspot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,911ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts