spot_img

Tarnogórzanie pożegnali w sobotę Marię Pańczyk-Pozdziej

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 3)

Tłumy tarnogórzan i dziesiątki delegacji i gości z całej Polski pożegnały w sobotę (22 maja) w kościele pw. Piotra i Pawła oraz na cmentarzu św. Anny Marię Pańczyk-Pozdziej – zasłużoną dla Tarnowskich Gór i całego Śląska senator, dziennikarkę i popularyzatorkę kultury górnośląskiej.

– Pani Maria kochała Śląsk i rodzinne Tarnowskie Góry. Była naszym ambasadorem na ziemi, będzie też – wierzę w to głęboko – w niebie. Dziękujemy za wszystko i nie mówimy Pani Mario żegnaj, a … do zobaczenia! – powiedziałpo pogrzebie Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór.Senator RP czterech kadencji i wicemarszałek Senatu przez lata znana była przede wszystkim jako dziennikarka Radia Katowice, gdzie promowała śląską mowę i kulturę. Była główną pomysłodawczynią i organizatorką konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”, za promowanie gwary i kultury śląskiej oraz Tarnowskich Gór otrzymała nagrodę Srebrnego Skrzydła oraz tytuł Honorowego Obywatela Miasta.——————————————-Maria Pańczyk-Pozdziej urodziła się 10 lipca 1942 roku w Tarnowskich Górach. W 1968 r. ukończyła filologię polską na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 4)

W latach siedemdziesiątych pracowała jako nauczycielka w szkołach tarnogórskich. Od 1971 roku była dziennikarką Radia Katowice.

To tam stała się inicjatorką konkursu “Po naszymu, czyli po śląsku”. Dwukrotnie, w 1998 i 2004 roku, konkurs był zorganizowany w Teksasie wśród tamtejszych potomków śląskich osadników. Laureaci dotychczasowych edycji tworzą formację “Po naszymu Czelodka”, propagującą śląski folklor, dialekt i obyczaje.

Była autorką cyklu programów “Sobota w Bytkowie” emitowanego w latach 1993-1999 w Telewizji Katowice. Wydała śpiewnik “Pośpiewomy po naszymu” i książki “Po naszymu, czyli po śląsku” oraz “Godomy, rządzymy, rozprawiomy”. Zasiadała w jury licznych konkursów o charakterze regionalnym, organizowanych w województwach śląskim i opolskim. Za swą pracę dziennikarską i społeczną, propagującą Śląsk i Ślązaków, wielokrotnie ją nagradzano.

W latach 2002-2005 sprawowała mandat radnej Sejmiku Województwa Śląskiego. .

Maria Pańczyk-Pozdziej była też senatorem VI, VII, VIII i IX kadencji. W Senacie VI kadencji była członkinią Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Rodziny i Polityki Społecznej. W VII kadencji pracowała w Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W latach 2011–2015 pełniła funkcję wicemarszałek Senatu VIII kadencji.

W 2002 prezydent RP Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 5)

Get in Touch

spot_imgspot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,911ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts