spot_img

Przyjmujesz Ukraińca? Dostaniesz świadczenie, zobacz co musisz zrobić

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 3)

Mieszkańcy, którzy goszczą w swoich domach obywateli Ukrainy mogą składać już do Wydziału Gospodarki Lokalowej tarnogórskiego magistratu wnioski o zrefinansowanie poniesionych kosztów.

Dzienna kwota za udzielenie schronienia i wyżywienia osobie, która przekroczyła polsko-ukraińską granicę po 24 lutego wynosi 40 zł.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 4)

By otrzymać świadczenie konieczne jest złożenie wniosku wraz z załącznikiem, czyli kartą osoby przyjętej do zakwaterowania. W karcie podajemy imię i nazwisko, numer PESEL, a w przypadku jego braku rodzaj, numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby, której udzieliśmy schronienia. Każdą zakwaterowaną osobę wymieniamy w osobnym załączniku. 

W karcie należy też zaznaczyć liczbę dni, w trakcie których udzieliliśmy noclegu i wyżywienia obywatelowi Ukrainy. Nie trzeba do wniosku dołączać żadnych dodatkowych dokumentów ani dowodów świadczących o poniesionych kosztach. 

Świadczenie będzie wypłacane za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za 60 dni – będzie wypłacane z dołu. Ma ono bowiem formę refundacji, która będzie wypłacona za czas od pierwszego dnia pobytu do dnia złożenia wniosku. 

Jeśli zamierzamy udzielać schronienia uchodźcom jeszcze przez jakiś czas mamy dwa wyjścia; 

  • złożyć wniosek o zrefinansowanie poniesionych już kosztów a potem kolejny za następne dni pobytu gości w naszym domu,
  • poczekać do momentu, aż obywatele Ukrainy opuszczą nasze mieszkanie lub dom i dopiero wtedy złożyć dokumenty.

Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia dokonywanej przez upoważnionych pracowników urzędu gminy. 

Świadczenie będzie wypłacane z dołu za liczbę dni, w których zapewniane było zakwaterowanie. 

Wniosek o przyznanie świadczenia podlega rozpatrzeniu w ciągu miesiąca od daty jego złożenia. Po tym czasie gmina wypłaci pieniądze – jeżeli nie zostaną stwierdzone przesłanki negatywne do uzyskania wsparcia (podanie nieprawdziwych informacji lub występowanie zagrażających życiu lub zdrowiu warunków zakwaterowania). 

Wnioski składać można w kancelariach Urzędu Miejskiego: Rynek 4 oraz Sienkiewicza 2 w godzinach pracy magistratu: poniedziałki 7.30 – 17.00, od wtorku do piątku 7.30 – 15.30.

Pliki do pobrania

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 5)

Get in Touch

spot_imgspot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,911ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts