spot_img

Napisz legendę o Pięknej z Rept. Czas masz tylko do końca lutego!

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 3)

Legenda o #PięknejzRept – luty to ostatni miesiąc na napisanie opowieści na konkurs! Do napisania jest legenda o tarnogórskiej odmianie jabłoni, która nosi nazwę #PięknazRept.

Udział w konkursie z organizowanych przez Miejska Biblioteka Publiczna im. Bolesława Lubosza w Tarnowskich Górach może wziąć każdy mieszkaniec województwa śląskiego, który ukończył 16 lat. Legenda, której akcja toczy się w przeszłości i musi być napisana prozą. Maksymalna liczba stron wynosi 10.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 4)

Prace można przysyłać do 28 lutego.

Dla przypomnienia: Odmiana Pięknej z Rept pochodzi ze Śląska z miejscowości Repty Śląskie, najstarszej dzielnicy Tarnowskich Gór. Została zasadzona pod koniec XIX wieku w ogrodzie przy pałacu rodziny Henckel von Donnersmarck przez Roberta Volknera, ówczesnego ogrodnika pałacowego. Odmiana zachwyciła go pięknym wyglądem jabłek, czemu zawdzięcza swą nazwę.

Drzewko wygląda bardzo niepozornie i ma około metra wysokości. Jednoroczne pędy mają kulisty kształt. Liście są owalne i średniej wielkości. Kwiaty pojawiają się dosyć późno, dlatego nie są uszkadzane przez przymrozki. Jabłka kształtem przypominają odmianę ‘Starking’. Skórka jest gładka, błyszcząca, prawie w całości czerwona. W smaku owoc jest kwaskowaty i lekko winny.

W naszych warunkach owoce należy zrywać dosyć późno. Najczęściej w drugiej połowie października. Za to do jedzenia nadają się od stycznia, a przechowywać je można nawet do czerwca. Drzewko owocuje bardzo obficie i nawet co roku. Głównie nadaje się na przetwory: soki, cydry, susz, a także do wypieku ciast. Mogą być też jabłkami deserowymi, ale dopiero po dłuższym przechowywaniu, kiedy ich smak jest znacznie lepszy. Uprawa polecana jest głównie amatorom.

W kwietniu ubiegłego roku w czasie I edycji wydarzenia pod nazwą „Wybory Pięknej z Rept – Zakosztuj nowej tarnogórskiej historii!”. rozdano i zasadzono pierwszych 200 sadzonek drzewka, rozdano 150 kg jabłek, edukowano na różne sposoby oraz smakowano jabłko pod wieloma postaciami, zorganizowano też konkurs dla uczniów i restauratorów. Święto na swoją premierę czekało 3 lata, ponieważ tyle czasu potrzeba było, żeby wyrosły pierwsze sadzonki (drzewka zostały zaszczepione z inicjatywy SMZT).

W sierpniu Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej otrzymało Dyplom Marszałka Województwa Śląskiego za Zasługi dla Rozwoju Turystyki w roku 2022. Wyróżnienie zostało przyznane w kategorii wydarzenie za zorganizowane wspólnie z Urzędem Miasta w Tarnowskich Górach właśnie „Wybory Pięknej z Rept”.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 5)

Get in Touch

spot_imgspot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,911ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts