spot_img

Fotowoltaika jest i pozostanie opłacalna

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 3)

„Po zmianie przepisów o odnawialnych źródłach energii instalacje fotowoltaiczne nadal będą opłacalne, zwłaszcza przy dofinansowaniu ze środków europejskich. Tarnowskie Góry starają się jednak, by wszyscy mieszkańcy, którzy biorą udział w naszym ekologicznym projekcie, mogli rozliczać się na starych, korzystniejszych zasadach. Chcemy wyjaśnić Państwu, co zmieni się w 2022 roku i jak postępują prace.”

„Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) – podpisana przez prezydenta 14 grudnia 2021 roku – zakłada m.in. zmianę systemu rozliczania energii wyprodukowanej przez prosumenta (właściciela instalacji OZE). Nowy system rozliczania dotyczył będzie tych, którzy złożą wniosek do zakładu energetycznego (w naszym projekcie robi to wykonawca: Hymon Fotowoltaika Sp. z o.o.) o przyłączenie do sieci od 1 kwietnia 2022 roku. Ci, którzy zrobią to wcześniej, przez 15 lat będą rozliczać się na starych zasadach.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 4)

Na czym polega stary system rozliczania, a na czym nowy?

  • Stary system tzw. opustów – niezależnie od godziny, pory roku cena kilowatogodziny odprowadzanej do sieci jest taka sama. By pokryć koszty obsługi prosument przekazuje zakładowi pewną ilość wyprodukowanej przez siebie energii. 70-80 proc. może natomiast odebrać za darmo przez rok od odprowadzenia nadwyżki.
  • Nowy system net billingu – wyprodukowaną nadwyżkę energii prosument będzie sprzedawać po cenie hurtowej, a kupować po detalicznej (z opłatami). Wartość nadwyżki energii operator obliczy w złotych, a nie jak do tej pory w kilowatogodzinach.

Zmiany w rozliczeniach powodują, że zwrot inwestycji może się wydłużyć, ale nadal OZE są opłacalne. Jak jeszcze w czerwcu wyliczył portal WysokieNapiecie.pl: koszt zużycia prądu w standardowym domu jednorodzinnym wynosi rocznie 3063 zł. Z instalacją fotowoltaiczną o mocy 5,5 kW (w taryfie G11) roczny koszt wynosi 62 zł. W nowym systemie przy tej samej instalacji i tym samym zużyciu: 1078 zł. To nadal prawie 2000 zł oszczędności.

Lobbujemy w parlamencie i ministerstwie

W naszym mieście od początku grudnia trwa instalacja paneli fotowoltaicznych. To kolejny etap projektu ekologicznego, w którym Tarnowskie Góry są liderem dla 11 gmin. Zgodnie z nowymi przepisami, część osób biorących udział w projekcie rozliczałaby się na starych, a część na nowych zasadach. Naszym zdaniem mieszkańcy – uczestnicy tego samego projektu – powinni być traktowani równo. Dlatego od kilku miesięcy przekonujemy do wprowadzenia kolejnych zmian w nowelizowanej ustawie. Przekonujemy od momentu, kiedy pojawiły się informacje o nowelizacji ustawy, a pojawiły się już po podpisaniu przez nas umowy z wykonawcą instalacji. Wcześniej nikt zmian z samorządami nie konsultował.

Przedstawiciele naszego miasta brali udział w posiedzeniach podkomisji sejmowej, w konsultacjach w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, spotykali się z senatorem Zygmuntem Frankiewiczem. Jak nas zapewniono, powstaje projekt, który uwzględnia nasze uwagi. Jeśli wejdzie w życie, wszyscy, którzy do 31 marca 2022 roku podpiszą z gminą umowę oraz złożą wniosek o przyłączenie do 31 grudnia 2023 r., będą rozliczać się na starych zasadach, czyli w oparciu o system opustów.

Wraz z gminami, które realizują podobne projekty, będziemy kontrolować, na jakim etapie są prace. Będziemy też Państwa informować o ich postępie.

Co dzieje się w naszym projekcie?

Do końca czerwca 2022 roku potrwa montaż kolejnych instalacji (prace ruszyły 6 grudnia). Taki termin zapisaliśmy w umowie z wykonawcą. Dlaczego montaż nie rozpoczął się wcześniej? Panele fotowoltaiczne sprowadzane są z Chin. Pandemia zaburzyła terminy dostaw.

20 mln zł otrzymały Tarnowskie Góry z funduszy unijnych na montaż odnawialnych źródeł energii. Nasze miasto jest liderem grupy 11 gmin, które w sumie otrzymały 52 mln zł.

Ponad 1000 instalacji OZE (ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła, solary, kotły na biomasę) zostanie zamontowanych w 760 domach.

70 proc. kosztów instalacji pokryją fundusze europejskie, ok. 30 proc. to wkład właścicieli budynków.

5 lat instalacje będą serwisowane, objęte ubezpieczeniem i gwarancją, będą – od zakończenia projektu – należały do gminy (po tym czasie zostaną przekazane na własność mieszkańcom). To gmina mogła wystąpić i otrzymała środki europejskie, jest więc w tym zadaniu inwestorem, bierze na siebie wszystkie zadania organizacyjne.

Specjalny kontakt dla uczestników projektu

Jeśli mają Państwo wątpliwości, pytania, prosimy o telefon pod numerem 323933735 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.

Na Państwa pytania odpowie Pan Jarosław Wasążnik – Kierownik Biura Strategii, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych.”

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 5)

Get in Touch

spot_imgspot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,911ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts