spot_img

E-hulajnogi. Od jutra także w Tarnowskich Górach! Mapa

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 3)

200 E-hulajnóg firmy TIER pojawi się na ulicach Tarnowskich Gór w czwartek 16 marca. Operator przypomina o zasadach bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z pojazdów, a także zachęca do zmiany nawyków na bardziej proekologiczne.

„TIER wjeżdża do Tarnowskich Gór, by zaoferować zupełnie nową jakość miejskiej mobilności. Jesteśmy przekonani, że nasze w pełni neutralne klimatycznie e‑hulajnogi zdobędą sympatię mieszkańców, a ogromna dostępność ścieżek rowerowych na terenie miasta pozwoli na sprawne i bezemisyjne przemieszczanie się, szczególnie na krótszych dystansach” – mówi Mathieu Deloly, Dyrektor Generalny Europy Środkowo-Wschodniej.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 4)

Jak zacząć jeździć TIER?

Aby spróbować jazdy e-hulajnogą TIER, należy pobrać aplikację, zarejestrować się i przypisać swoją metodę płatności. Następnie znaleźć e-hulajnogę na mapie lub na ulicy i odblokować ją skanując umieszczony na niej kod QR za pomocą aplikacji. Aby zakończyć jazdę wystarczy znaleźć bezpieczne miejsce do zaparkowania, opuścić podpórkę, otworzyć aplikację TIER i dotknąć przycisku „Zakończ przejazd”.

Minuta jazdy e-hulajnogą TIER kosztuje 69 groszy, natomiast opłata za odblokowanie hulajnogi wynosi 3,00 zł. W aplikacji na wszystkich użytkowników czeka miesięczny pakiet nielimitowanych odblokowań za 17,99 zł. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z support@tier.app

Hulajnogę można zostawić w obszarze strefy widocznej na mapce poniżej.

Hulajnogi będą jeździły głównie po centrum miasta – tylko po zaznaczonych na mapie obszarach. Wyłączone są na razie z nich dzielnice takie jak Repty Śląskie, Bobrowniki  Śląskie, Strzybnica, Pniowiec, Opatowice, Sowice.

Zasięg hulajnogi to ok. 30 – 40 kilometrów na jednym naładowaniu baterii. Naładowana bateria wystarczy na ok. 15 przejazdów po 10 minut. Oczywiście są to dane orientacyjne, uzależnione od prędkości jazdy, podłoża i warunków użytkowania hulajnogi. Każda hulajnoga posiada wymienną baterię.

Każdy użytkownik ma podgląd w aplikacji jak wygląda strefa oraz dostępność hulajnóg. Jeśli hulajnoga wyjedzie poza strefę, zacznie ona stopniowo zwalniać aż do całkowitego zatrzymania pojazdu. Aplikacja nie pozwoli na zakończenie przejazdu do momentu, aż użytkownik nie wróci do strefy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Według obowiązujących przepisów, do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, dozwolone jest przemieszczanie się ulicą, o ile obowiązuje na danej przestrzeni ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ponadto, maksymalna prędkość z jaką użytkownik e-hulajnogi może się przemieszczać to 20 km/h. Użytkownik e-hulajnogi może poruszać się chodnikiem, gdy w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Należy pamiętać jednak, że użytkownik e-hulajnogi poruszający się po chodniku ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu, a także, że powinien przemieszczać się z prędkością zbliżoną pieszym.

Poprawnie zaparkowany pojazd nie powinien blokować przejścia ani przejazdu, a w przypadku zakończenia przejazdu na chodniku hulajnogę należy ustawić możliwie najdalej od krawędzi jezdni, równolegle, zachowując 1,5 m szerokości dla pieszych.

Ścieżka rowerowa również dla e-hulajnóg

Według obowiązujących przepisów, do jazdy na hulajnodze elektrycznej służy przede wszystkim droga rowerowa lub pas ruchu dla rowerów. Jeśli ich nie ma, dozwolone jest przemieszczanie się ulicą, o ile obowiązuje na danej przestrzeni ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ponadto, maksymalna prędkość z jaką można się przemieszczać
e-hulajnogą to 20 km/h. Użytkownik e-hulajnogi może poruszać się chodnikiem, gdy w danym miejscu nie ma ścieżki rowerowej, a limit prędkości na jezdni wynosi ponad 30 km/h. Należy pamiętać jednak, że użytkownik e-hulajnogi poruszający się po chodniku ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im ruchu, a także, że powinien przemieszczać się z prędkością zbliżoną pieszym.

Zrównoważony rozwój i odpowiedzialność

W styczniu 2020 r. TIER stał się pierwszą firmą z branży mikromobilności, która osiągnęła cel bycia w 100% neutralną klimatycznie. Objawia się to w szczegółowej analizie emisji na każdym poziomie działalności firmy i ciągłym, bezkompromisowym dążeniu do jej eliminacji. Gdy emisji nie da się uniknąć, TIER kompensuje ją we współpracy z wyspecjalizowanymi partnerami, np. poprzez sadzenie drzew. Maksymalizuje również średni cykl życia pojazdów, dzięki ich innowacyjnej i trwałej konstrukcji, ale też regularnym naprawom i przywracaniu pojazdów do służby.

***

O TIER Mobility

TIER Mobility jest czołowym europejskim operatorem w sektorze mikromobilności, którego misją jest Zmiana Mobilności Na Dobre. Udostępniając mieszkańcom szereg współużytkowanych, lekkich pojazdów elektrycznych, od e-hulajnóg po e-rowery i e-skutery, zasilanych przez własną sieć energetyczną, TIER pomaga miastom zmniejszyć ich zależność od samochodów. TIER, założony w 2018 roku przez Lawrence’a Leuschnera, Matthiasa Lauga i Juliana Blessina, ma swoją główną siedzibę w Berlinie i obecnie działa w ponad 250 miastach w 22 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie. Z myślą o zapewnieniu najbezpieczniejszego, najbardziej słusznego i zrównoważonego rozwiązania w kwestii mobilności, TIER jest neutralny klimatycznie od stycznia 2020 r.

Inwestorami spółki TIER są między innymi SoftBank Vision Fund 2, Mubadala Capital, Northzone, Goodwater Capital, White Star Capital oraz polski fundusz inwestycyjny Market One Capital. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.tier.app.

W aplikacji nie znajdziecie w tej chwili tarnogórskich hulajnóg, strefa będzie aktywna od czwartku i dopiero wtedy pojawią się one na mapce.

Gdzie pojawią się hulajnogi pierwszego dnia działania sieci (według zapowiedzi będą w mieście późnym popołudniem – nie wcześniej niż w okolicach 18.00). Patrz listę miejsc poniżej.

Zagórska 222
Władysława Broniewskiego 18
Generała Władysława Andersa 26a
Aleja Kwiatów 2
Nakielska 10a
Opatowicka 126
Siewierska 28
Jana Pawła II
Nowa 29
Częstochowska 1
Pawła Stalmacha 3
Krakowska 20
Tadeusza Kościuszki 28
Nakielska 47
Fryderyka Chopina 27
Wincentego Janasa 2
Pyskowicka 51
Norweska 3
Opolska 26b
Gliwicka 33
Kaczyniec 3a

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 5)

Get in Touch

spot_imgspot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,911ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts