spot_img

Dzień Otwarty: zwiedzanie i urodziny Urzędu po raz kolejny!

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 3)

W sobotę Urząd Miejski po raz kolejny pokazał swoje, niecodzienne oblicze. Dni Otwarte – mimo deszczu – odwiedziły tłumy tarnogórzan.

– Nie wiedziałem, że urząd potrafi mnie jeszcze tak zaskoczyć – powiedział pan Mateusz, który odwiedził w ramach dnia otwartego Ratusz. Na miejscu czekał na niego w swoim biurze burmistrz Arkadiusz Czech, ale nie on okazał się największą niespodzianką wizyty. Obok gabinetu burmistrza na zwiedzających czekało biuro urządzone w stylu lat 70., na korytarzu wystawiono też zabytkowe telefony i inne sprzęty „z epoki”.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 4)

Piętro wyżej można było przejść się biurach, które na przełomie XIX i XX wieku, czyli początku istnienia obiektu służyły jako mieszkanie burmistrza.

– O ich niegdysiejszym przeznaczeniu świadczą dziś już tylko zdobne sufity – mówili gościom oprowadzający wskazując, że burmistrzowie wybierani byli wówczas aż na 12-letnie kadencje.

Na sali sesyjnej czekały na zwiedzających burmistrzowskie stroje ubierane na pochód, stare numery Gwarka oraz gwarkowskie zdjęcia z archiwum dokumentuprojektu.pl. Rzutnik wyświetlał także filmy ze święta miasta i pochodu historycznego sprzed lat. Na koniec wycieczki po Ratuszu czekało zwiedzanie strychu i oglądanie mechanizmu zegara.

– Szkoda, że przyszłyśmy na koniec, bo nie zdążyłyśmy wszystkiego zobaczyć – żałowała pani Magda, która na wycieczkę przyszła z córką Ewą i jej koleżanką Mają. O ile panie zdążyły na kończący akcję koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach (przeniesiony z powodu złej pogody z Rynku do kościoła ewangelickiego), z powodu braku czasu nie zebrały też kompletu pieczątek, które można było otrzymać także w biurach mieszczących się w budynku Urzędu przy ul. Sienkiewicza. Ich komplet lub duża liczba uprawniały do odebrania książkowych i gadżetowych kompletów nagród. W sumie w sześciu kilku godzin wydano ich ponad 150.

Co zostało nam po dniu otwartym będącym jednocześnie obchodami 125-lecia wybudowania Ratusza? O ile malowanie buziek jest już zmyte, maluchy mają jeszcze z pewnością na rękach tatuaże. Na Rynku co najmniej do połowy października stać będzie wystawa poświęcona zaprojektowanemu prze Hermanna Gutha Ratuszowi. Można na niej zobaczyć m.in. projekty, które rywalizowały ze zrealizowanym w latach 1896-98 projektem w konkursie, stare zdjęcia, założenia projektowe i inne ciekawostki.

Wystawę przygotowaną przez Muzeum w Tarnowskich Górach pięć lat temu z okazji 120-lecia Ratusza można zobaczyć online tutaj.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 5)

Get in Touch

spot_imgspot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,911ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts