Smog – ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla PM10. Przeczytaj komunikat

0

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska informuje, iż na terenie województwa śląskiego w dniu 9.12.2023 istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM 10 w powietrzu.

Na podstawie wyników pomiarów jakości powietrza na stacjach monitoringu i prognoz jakości powietrza, na poniższym obszarze, ze względu na pył zawieszony PM10, prognozowana jest zła jakość powietrza, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.

Przyczyną smogu są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z kominów i wzmożonego ruchu samochodów.

Wrażliwe grupy ludności

 • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
 • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
 • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci
 • osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.

Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.

Zalecane środki ostrożności w czasie występowania stężeń pyłu zawieszonego PM10 przekraczających poziom informowania

Ogół ludności:
– rozważ ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz jeśli odczuwasz pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła,
–  ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
–  unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

Wrażliwe grupy ludności:
–  ogranicz intensywny wysiłek fizyczny na zewnątrz,
–  nie zapominaj o normalnie przyjmowanych lekach,
– osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy (duszność, kaszel, świsty) i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie,
–  ogranicz wietrzenie pomieszczeń,
–  unikaj działań zwiększających zanieczyszczenie powietrza, np. palenia w kominku.

W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Zaleca się również:
–  zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
–  prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego,
– bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza

Pliki do pobrania

Darmowa mammografia na Rynku w grudniu. Zobacz kiedy skorzystać

0

Bezpłatna mammografia czeka na Rynku na panie z roczników 1954-1973 w dniach od 11 do 13 grudnia.

Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy w Gliwicach zaprasza na bezpłatną cyfrową mammografię panie urodzone w latach 1954–1973.

Miejsce i termin wykonywania badań:
Tarnowskie Góry – Rynek
11 i 12 grudnia 2023 r. w godzinach: 10.00-17.00
13 grudnia 2023 r. w godzinach: 8.30-15.30

Prosimy zabrać ze sobą: dowód osobisty, zdjęcia z poprzedniej mammografii (jeżeli była wykonana poza NIO Gliwice), maseczkę tekstylną zasłaniającą usta i nos.
W mammobusie gwarantowane jest:

 • wykonanie badania przy użyciu cyfrowego mammografu,
 • opis zdjęć przez lekarzy z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach,
 • dostarczenie wyniku mammografii, zgodnie z Pani życzeniem, listem poleconym albo pocztą elektroniczną,
 • w razie konieczności zapewnienie profesjonalnej opieki i dalszych niezbędnych badań w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Więcej informacji na stronie:
https://gliwice.nio.gov.pl/dla-pacjenta/mammografia-w-mammobusie-nio

* Mammografia finansowana jest przez NFZ w ramach Programu profilaktyki raka piersi. Bezpłatne badanie przysługuje co 2 lata, ubezpieczonym Paniom w wieku od 50 lat do 69 lat.

Zachęcamy do wcześniejszego zapisania się na badanie pod nr tel.: +48 32 278 98 96, od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.00-15.00 (proszę przygotować numer PESEL oraz numer telefonu).

Panie, które umówiły termin telefonicznie będą przyjmowane zgodnie z ustaloną datą i godziną.
Zapisanie się na badanie nie jest obowiązkowe, ale pierwszeństwo mają Panie, które wcześniej uzgodniły telefonicznie termin.

18-latek potrącił rówieśnika. Jechał pojazdem do nauki jazdy

0

Policjanci z drogówki obsłużyli wczoraj zdarzenie drogowe, do którego doszło na ulicy Pokoju w Tarnowskich Górach. W wyniku kontaktu z pojazdem ranny został pieszy, który trafił do szpitala. Biorąc pod uwagę trudne warunki na drodze, apelujemy o ostrożność. Nie tylko do kierowców, ale także do wszystkich pieszych.

Po godzinie 14.00 dyżurny odebrał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych na ulicy Pokoju w Tarnowskich Górach. Na miejscu policjanci ustalili, że 18-letni tarnogórzanin, prowadząc samochód nauki jazdy, potrącił swojego rówieśnika na przejściu dla pieszych. Konieczna była interwencja ratowników medycznych, którzy zabrali tarnogórzanina do szpitala. Zarówno kursant, jak i instruktor nauki jazdy, byli trzeźwi. Śledczy zajmą się teraz dokładnym wyjaśnieniem okoliczności tego zdarzenia.

Biorąc pod uwagę trudne warunki na drodze, apelujemy do wszystkich o rozwagę. Nawet w ciągu dnia, narażeni jesteśmy na powstawanie podobnych zdarzeń. Dlatego pamiętajmy, aby nasze zachowania na drodze, nie miały swojego negatywnego skutku dla nas i innych.

Instytucja Kultury na obiekcie UNESCO? Tak! W szybie Staszic!

0

Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski wraz z wicemarszałkiem Łukaszem Czopikiem, prezes Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów Henryk Drob i wiceprezes Krzysztof Wierzbicki, Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór oraz Zbigniew Pawlak, prezes Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wraz ze Stanisławem Karczem, wiceprezesem podpisali dziś list intencyjny, którego celem będzie utworzenie instytucji kultury Szybu Staszic w Tarnowskich Górach.

– Tarnogórskie przemysłowe dziedzictwo jest niezwykle bogate, wspólnie chcemy, aby kolejną jego część została otoczona odpowiednią opieką i  udostępniona zwiedzającym – powiedział Arkadiusz Czech, Burmistrz Tarnowskich Gór wskazując, że wszystko, co ważne dla przemysłowego Górnego Śląska symbolicznie zaczęło się w Mieście Gwarków. – To u nas w 1797 roku zaczął działać pierwszy w Europie nowoczesny miejski a potem regionalny wodociąg, który jest jedynym na świecie systemem zaopatrywanym przez wodę pogórniczą. Co więcej, To lat później Szyb a później Stacja Wodociągowa Staszic stały się jego kluczowym elementem – wskazał żartując, że w Tarnowskich Górach pogodzenie wody z ogniem, czyli wody z turystyką jest możliwe. To pokazuje dzisiejszy dzień, bo dzięki tej umowie będziemy mogli pokazać coś, co jest porównywalne do tego, co mamy w Zabytkowej Kopalnia Srebra Srebra.

Szyb Staszic, który jest częścią dawnej stacji wodociągowej Staszic, będący częścią wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO pn. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach to miejsce wyjątkowe. Wydrążony w 1796 roku, w drugiej połowie XIX wieku został pogłębiony do blisko 50 metrów i razem z szybem maszynowym stał się w 1884 roku podstawą do utworzenia Stacji Wodociągowej Adolfschacht, którą w XX-leciu międzywojennym przemianowano na Staszic.

To z niej zasilano w wodę dużą cześć dzisiejszej, a wówczas powstającej, górnośląskiej metropolii z Chorzowem na czele. Pod szybem Staszic krzyżują się podziemne chodniki i odwadniające tarnogórsko- bytomskie podziemia sztolnie. Najgłębsza część Stacji sięga 70 metrów wgłąb ziemi. Wydrążone pod nią studnie są trzy razy głębsze.

– To kolejna, po Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga, tarnogórska perełka warta wyeksponowania i wykorzystania – wskazał Jakub Chełstowski, marszałek  Województwa Śląskiego, który jako przedstawiciel województwa, wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i miastem Tarnowskie Góry ma w przyszłości poprowadzić instytucję kultury.

– Ta umowa to wielki krok naprzód, aby rozszerzyć ofertę turystyczną naszego województwa o bardzo ważny i ciekawy obiekt – dodał zapowiadając – po akceptacji porozumienia przez Sejmik Województwa Śląskiego i Rade Miejską w Tarnowskich Górach – pierwsze realne działania na początku przyszłego roku.

– Osobiście nie widzę żadnych przeszkód, aby tak stało – przyznał Marek Bieniek, obecny w czasie podpisania listu ­radny Sejmiku.

Kluczowym elementem w pracach do tego zmierzających jest zgoda na takie wykorzystanie Stacji jest spółka Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, która jest właścicielem i użytkownikiem stacji.

– Ze Staszica w dalszym ciągu pobierana jest do sieci woda, dlatego – mimo wielkiej radości z faktu utworzenia w tym miejscu instytucji kultury – musimy obwarować wykorzystanie stacji i szybu wieloma ograniczeniami. Nie możemy dopuścić do tego, aby w okolice wody dostały się jakiekolwiek zanieczyszczenia – wskazał prezes GPW.

Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przypomniał, że ten właśnie obiekt jest ważny dla pokazania, jak  bardzo Górny Śląsk, po Anglii, Walonii i Nord Pas de Calais, znalazł się w awangardzie europejskiego rozwoju przemysłowego: – Bez wody nie byłoby tego Górnego Śląska, a dosłowne pokazanie tego dziedzictwa to zaznaczenie jego wartości – wskazał.

Co warte jest zobaczenia w Staszicu? Na terenie mieszczącej się przy ul. Wodociągowej Stacji, która stanowiła kiedyś wodne centrum Górnego Śląska, znajduje się do dziś ostatnia w Europie podziemna maszyna parowa. Warte uwagi są też budynki nadszybia, kotłownia, warsztaty oraz możliwość zaglądnięcia bezpośrednio ze stacji do Sztolni Głębokiej Fryderyk. To na niej, kilka kilometrów dalej, urządzono turystyczną, mierzącą 650 metrów trasę znaną jako Sztolnia Czarnego Pstrąga. Niewątpliwą atrakcję stanowić będą podziemne rurociągi, podziemne hale dla maszyn z silnikami na sprężoną parę, kondensatory i kocioł do sprężania, napędzającej pompy pary.

Niezwykły prezent. Dostali kompostowniki na Mikołaja!

0

Pierwsi mieszkańcy, którzy wzięli udział w naszej akcji „Ja tu kompostuję” i zakwalifikowali się do programu pilotażowego, odebrali dziś, czyli w mikołajkowe przedpołudnie, kompostowniki.

Przypominamy, że wnioski o 40 kompostowników (program pilotażowy, który miał zbadać, jakie jest zainteresowanie) wraz z deklaracją kompostowania odpadów, mogli złożyć do końca listopada mieszkańcy Tarnowskich Gór, którzy

 • złożyli w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach deklarację gospodarowania odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałej w zabudowie jednorodzinnej,
 • nie mają zaległości w płaceniu za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
 • zadeklarowali, że będą kompostować odpady podlegające biodegradacji (w szczególności: zielone i kuchenne).

Co teraz będzie się działo?

Po weryfikacji wniosków nasi pracownicy z Wydziału Gospodarki Miejskiej skontaktowali się (lub skontaktują lada dzień) z wnioskodawcami, którzy zakwalifikowali się do programu, by zaproponować termin odbioru kompostownika i podpisania umowy użyczenia. Umowa będzie obowiązywała 24 miesiące, a potem kompostownik będzie własnością mieszkańca.

Nasi urzędnicy zadzwonią również do tych mieszkańców, którzy zakwalifikowali się, ale zabrakło kompostowników. Do osób, które nie zakwalifikowały się do programu, będziemy wysyłać listy lub dzwonić.

Gratulujemy osobom, które zakwalifikowały się do realizacji pilotażowego programu. Niech zielona moc będzie z Wami! 😊

Gdzie znajdziesz szczegółowe informacje?

 1. Na stronie odpady.tarnowskiegory.pl
 2. W Referacie Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Wydziału Gospodarki Miejskiej, Urząd Miejski w Tarnowskich Górach, ul. H. Sienkiewicza 2, pokój nr 28.
 3. Dzwoniąc pod nr telefonu: +48 32 39 33 675.
 4. Pisząc mejl na adres: gospodarka.miejska@tarnowskiegory.pl.

Nie tylko chodniki, ulice, auta. Dachy też muszą być odśnieżone!

0

W ostatnich dniach w powiecie tarnogórskim zima pokazała swoje białe oblicze. Intensywne i ciągłe opady śniegu przyczyniły się do dużej ilości zalegającego śniegu i zwisających sopli na dachach budynków.

Dlatego przypominamy:
️- odśnieżanie dachów jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy budynku (art. 61 pkt 2 ustawy – „Prawo budowlane”).

Nie tylko odśnieżanie dachu, ale także odśnieżanie chodników, jest ważnym obowiązkiem właścicieli i zarządców nieruchomości. Śnieg zalegający na powierzchni dachu może negatywnie wpłynąć na konstrukcję dachu, zwłaszcza w czasie roztopów i wahań temperatury. Śnieg zalegający na dachu może również zagrażać przechodniom oraz samochodom poruszających się po drogach osiedlowych. Z tego powodu Prawo budowlane nakłada obowiązek usuwania nadmiaru śniegu z dachu oraz wykonywania doraźnych przeglądów okresowych stanu technicznego dachu oraz całego budynku.

źródło (tekst i zdjęcie): KPPSP Tarnowskie Góry

Szkolna ławka zamieniła się w krainę przygód, dzieci zostały ekologami!

0

Szkolna ławka zamieniła się w październiku w krainę przygód, a dzieci stały się małymi ekologami. Gdzie? Jak? Dlaczego?  Wszystko dzięki projektowi edukacyjno-ekologicznemu „Graj w Zielone – ReptoGarden” w Szkole Podstawowej nr 12 w Reptach Śląskich.

Głównym inicjatorem tego fascynującego przedsięwzięcia była firma Capgemini Polska, która – dzięki zaangażowaniu rodziców – wspólnie z partnerami projektu, Castoramą Tarnowskie Góry i Urzędem Miasta Tarnowskie Góry – postawiło sobie za cel rozbudzenie świadomości ekologicznej najmłodszych. Udało się – w ramach projektu odbyło się wiele inspirujących warsztatów, których celem było nie tylko edukowanie, ale także pielęgnacja środowiska i zbliżenie uczniów do miejscowej przyrody.

– Dzieci miały okazję poznać tajemnice okolicznego rezerwatu oraz parków miejskich, co wzbogaciło ich wiedzę na temat lokalnej bioróżnorodności – mówią organizatorzy.

Wspaniałym wsparciem dla szkoły byli również wykładowcy, którzy przekazywali uczniom niezapomniane lekcje w ramach tematycznych spotkań.

Dzięki projektowi „Dzika Przygoda po Parkach Narodowych – Którędy do Yellowstone” i Annie Komander ze Srebrnej Biblioteki uczniowie przenieśli się w odległe zakątki przyrody, ucząc ich ochrony środowiska na przykładzie najpiękniejszych parków narodowych.

„Wielkie Gotowanie” z kolei – przy zaangażowaniu Aleksandry Głuchowskiej – Trenera Zdrowia skupiło się na zdrowym stylu życia, nauką rozpoznawania wartościowych produktów spożywczych i przygotowywania smacznych, ale jednocześnie zdrowych przekąsek.

Nie zabrakło również tematu ogrodu, podczas warsztatów „O.G.R.Ó.D.” przy współpracy architekta krajobrazu mgr Anita Stanek-Szeja, gdzie uczniowie mogli zanurzyć się w tajnikach ogrodnictwa, poznać fascynujące ogrody świata i poszerzyć naukę o roślinach.

Akcja zakończyła się konkursem kulinarnym pt. „Wielkie Gotowanie, podczas którego dzieci zdobyły wiedzę na temat zdrowego żywienia, rozmawiały o korzyściach regularnej aktywności fizycznej i o tym, jak te dwa elementy wpływają na zdrowie i samopoczucie.

– Projekt „Graj w Zielone – ReptoGarden” to nie tylko lekcja ekologii, ale także podróż w świat wiedzy, doświadczenia i zrozumienia roli, jaką odgrywamy w ochronie naszej planety – wskazuje Agnieszka Sikora, która koordynowała akcję, w ramach której dzieci przekroczyły granice szkolnych murów, angażując społeczność lokalną w troskę o środowisko.

Dzięki partnerstwu z firmą Capgemini Polska, Castorama Tarnowskie Góry i Urzędem Miasta Tarnowskie Góry oraz ogromnym zaangażowaniu szkolnych pedagogów, szkoła nr 12 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 stała się miejscem, gdzie edukacja i ekologia łączą siły, tworząc przestrzeń pełną inspiracji dla młodego pokolenia.

Pniowiec: kolejny gwarek na Barbórkę. Posąg będzie trzymał „pniok”

0

Posąg z metalu trzymał będzie w ręce „pniok”, bo wkrótce stanie w Pniowcu. Oficjalne jej odsłonięcie rzeźby nastąpi w sobotę 2 grudnia o godz. 12:30!

Jedenasta figura Gwarka stanie na skwerze przy ul. Jagodowej i Okrężnej.

Jednocześnie przypominamy, że to nie koniec atrakcji związanych z tegoroczną Barbórką! W Tarnowskich Górach brać górnicza będzie ten dzień hucznie świętowała również w niedzielę, 10 grudnia. Pochód wyruszy z Placu Wolności o godz. 11:30. Przy dźwiękach górniczej orkiestry przejdzie ul. Krakowską. Na rynku nastąpi uroczyste powitanie przez władze miasta.

Później wszyscy przemaszerują do kościoła pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie o 12.30 odbędzie się uroczysta msza święta.

Z Tarnowskich Gór pociągiem na lotnisko? W krócej niż 20 minut

0

Od 10 grudnia w 17 minut dojedziemy z Tarnowskich Gór pociągiem na lotnisko w Pyrzowicach i dalej do Zawiercia. Spółka PKP PLK kończy rewitalizację i odbudowę częściowo nieczynnej linii kolejowej 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie. Podajemy planowany rozkład jazdy.

Od 10 grudnia na odnowionej trasie ruszają pociągi osobowe i towarowe. Od tego dnia obowiązuje nowy rozkład jazdy. Kolej prosi też, by uważać na nieczynnych do tego dnia przejazdach kolejowych, przejściach dla pieszych oraz dojściach do peronu w Miasteczku Śl. na ul. Norwida, Żyglinie na ul. Długosza, Brynicy na ul. Łokietka, Ożarowicach na ul. Tarnogórskiej, Topolowej, Dworcowej, Pyrzowicach na ul. Wolności, drogach wewnętrznych lotniska, na ul. Siedliska, w Mierzęcicach na ul. Kolejowej, Wspólnej, przedłużeniu ul. Kuczery.

Ty też możesz pomóc! Wesprzyj akcję Wesoła Świąteczna Skarpetka!

0

Chcesz pomóc najbardziej potrzebującym? Kup parę skarpetek, czapkę, rękawiczki oraz ręczniki i przynieś je do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej lub Ratusza. W święta trafią do mieszkańców tarnogórskiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn.

– Święta to czas, w którym zapominamy o naszych problemach, warto podzielić się dobrem i prezentami z najbardziej potrzebującymi – mówią co roku pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tarnowskich Górach, którzy już po raz czwarty organizują akcję „Wesoła Świąteczna Skarpetka”.

W ubiegłym roku do adresatów czyli panów przebywających w naszym Schronisku dla Bezdomnych, jak i pozostałych osób bezdomnych na terenie gminy trafiło w sumie 198 par skarpet,9 szalików, 18 czapek i 21 par rękawiczek !

W tym roku, zbierane są w niej nie tylko skarpety, czapki i rękawiczki oraz ręczniki.
– Tych ostatnich brakuje przez cały rok, a dla każdego są przecież rzeczą pierwszej potrzeby  – wyjaśniają pracownicy MOPS-u.

Zbiórka potrwa od 27 listopada do 15 grudnia. Skarpetki w rozmiarach 39-42 i 43-45 oraz czapki, rękawiczki (nowe) i ręczniki można przynieść do budynku MOPS-u przy ul. Sienkiewicza 8 w godz. 7.30-15.30 lub zostawić na portierni Ratusza przez całą dobę.

Kontakt z MOPS-em ws. zbiórki: (32) 450 82 17, 733 133 473