spot_img

Biegacze uczcili Pamięć Deportowanych Górnoślązaków

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 3)

VIII Bieg Pamięci Deportowanych Górnoślązaków jak co roku przyniósł nie tylko dawkę różnorodnych emocji, ale przede wszystkim pozwolił wszystkim po raz kolejny powrócić pamięcią do wydarzeń roku 1945.

Deportacja Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku była masowym przymusowym wysiedleniem ludności polskiej narodowości z terenów Górnego Śląska przez władze radzieckie. Deportowani zostali głównie ludzie, którzy nie zgadzali się na władzę komunistyczną lub podejrzewani byli o przynależność do polskiego podziemia. W wyniku deportacji wiele osób zmarło lub zostało zesłanych na Syberię, gdzie musieli przeżywać trudne warunki życia. Deportacja była jednym z wielu aktów represji, które miały miejsce w okresie powojennym w Polsce.

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 4)

– Cieszymy się, że tak licznie pobiegliście aby nie tylko podtrzymywać pamięć o deportowanych Górnoślązakach, ale również wesprzeć leczenie małego Mikołaja Doliboga z Radzionkowa. Dziękujemy za udział i mamy nadzieję, że w tym samym, a może nawet i liczniejszym gronie spotkamy się za rok – podsumowuje wydarzenie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku.

Zobaczcie zdjęcia:

Błąd, grupa nie istnieje! Sprawdź składnię! (ID: 5)

Get in Touch

spot_imgspot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,911ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts